english türkçe


Haberler

SANAYİCİLERE YEŞİL SERTİFİKA

Çevreci çalışmalarıyla kentinin örnek gösterilen sanayi bölgelerinden kabul edilen Bursa Kestel OSB, yeşil bir adım attı. Yeşil üretime katkı sağlayacak projeler için kolları sıvadıklarını söyleyen OSB Başkanı Cem Hısımcıl,EnerjiSA ile Yeşil Enerji Sertifikası hususunda mutabakat sağladıklarını ifade etti.

SANAYİCİLERİ ETKİLEYECEK
Küresel ısınmanın,
dünyanın en büyük problemi olduğu gerçeği bugün daha fazla kişi tarafından kabul ediliyor. Küresel ısınmanın artmasına birçok sebep bulunsa da özellikle de sera gazları içeren yakıtların kullanılması büyük etken oluşturuyor. Bunun önüne geçebilmek amacıyla Birleşmiş Milletler öncülüğünde birçok uluslararası anlaşmalar uygulamaya kondu ve üye ülkelerden de iklimlerin korunabilmesine yönelik tedbirler almaları gerektiği söylendi. Avrupa Birliği ise 2019 yılının Aralık ayında “Avrupa Yeşil Mutabakatı” adıyla yeni stratejisini tüm dünyaya deklare etti. Mutabakat; ülkelerin ticaret sistemlerinden, sanayilerinin üretim biçimlerine, enerji çeşitliliğinden, tarımsal politikalarına kadar birçok konuda yeni bir yol haritası belirleyecek ve bu uygulamalar, sanayicilerin önüne gelebilecek. Bu noktada kolları sıvayan Bursa Kestel OSB, yeşil üretimi kamçılayan yol haritasını oluşturuyor.

REEL DEĞERLER EDİNİLDİ
Konuyu değerlendiren OSB Başkanı Cem Hısımcıl, “Yönetim Kurulumuz bu konuyla ilgili çeşitli çalışmalar içerisinde olup, yeşil OSB dönüşüm stratejisini belirlemek, daha çevreci bir üretim konusunda sanayicilerimize katkı sağlayabileceği projeleri planlıyor. Bu çalışma sanayicilerimize kurmayı düşündükleri GES projeleri konusunda gerçek değerleri görebilmeleri için AR-GE çalışması olarak 2020 yılında devreye aldığımız 100 Kv Çatı GES projesi ile başladı. 1 yılın tamamlayan projenin üretim verileri sanayicilerimiz ile paylaşılarak, KESTEL ilçesinde kurulabilecek GES’lerin verimliliğine ait reel değerleri elde etmiş oldular. Bu yıl bir katılımcımız 1.1 megavat elektrik gücünde çatı GES’ini devreye aldı” açıklamalarını yaptı.

FİRMALARA TEMİN KOLAYLIĞI
Yaptıkları çalışmaların bir diğerinin de sanayicilerin üretim amaçlı kullanmış oldukları elektrik enerjisinin bir kısmını “Yeşil Enerji Sertifikalı” (I-REC) olarak temin edebilmeleri olduğunu vurgulayan Hısımcıl, şöyle konuştu: “Konu ile ilgili incelemeler yapan Yönetim Kurulumuz, konun paydaşları ile görüşmeler yapmış ve EnerjiSA Enerji Üretım A.Ṣ. firması ile sanayicilerimizin Yeşil Enerji Sertifikası temin edebilmesi konusunda mutabakat sağlamıştır. Sanayicilerimize, Bölge Müdürlüğümüze başvurmaları halinde firmaları adına EnerjiSA enerji üretim A.Ş. tarafından ‘Yeşil Enerji Sertifikaları’ verilecektir.”

Sanayi Gazetesi://www.sanayigazetesi.com.tr/sanayi/sanayicilere-yesil-sertifika-h27663.html


Tarih: 07.12.2021


< Geri